2014 OOM

SNOWBOARD: 9 medali zawodników AZS/SMS Zakopane w XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

W dniach 02-05 marca 2014 w Wiśle na stokach stacji narciarskiej Soszów rozegrano XX Olimpiadę Młodzieży w konkurencjach snowboardowych. W tegorocznej OOM udział wzięło ponad 100 zawodniczek i zawodników z 16 klubów. AZS/SMS Zakopane reprezentowało 7 zawodników którzy zdobyli łącznie 9 medali (medale zdobywało aż 6 zawodników, jeden zawodnik uplasował się na 4 pozycji – statystyki całkiem niezłe! ;-)

Warunki pogodowe jakie są takie są – nie było trudnym do przewidzenia, że na Śląsku będą duże kłopoty ze śniegiem (wystarczyło prześledzić obraz z kamer internetowych, żeby zobaczyć brudne resztki śniegu na stokach w Wiśle oraz Istebnej). Niestety organizatorzy nie zdecydowali się na przeniesienie zawodów np. do Białki Tatrzańskiej, gdzie trasy są cały czas świetnie przygotowane. Zapewne każdy zawodnik oraz trener wolałby zrezygnować z darmowego zakwaterowania i wyżywienia, aby móc rozegrać zawody sportowe w normalnych warunkach. Niestety tak się nie stało…

03.03.2014 PSL – slalom równoległy.

Juniorki młodsze

W kategorii juniorek młodszych kwalifikacje pewnie wygrywa Hanna Gąsienica Mikołajczyk, która broni tytułu Mistrzyni Polski z ubiegłego roku. Tuż za nią jest Aleksandra Michalik. Obie zawodniczki pewnie wygrywają swoje wyścigi ćwierćfinałowe, w półfinale Ola Michalik nie bez problemów pokonuje Paulinę Majerczyk. Hanka wygrywa z wielką przewagą swój wyścig. W finale obok siebie stają dwie najlepsze polskie juniorki młodsze, Ola kontra Hanka. Lepsza zawodniczka po kwalifikacjach ma prawo wyboru toru, jednakże decyzja nie jest dzisiaj prosta – tor czerwony jest bardziej równy, lecz wolniejszy w końcówce. Tor niebieski jest mocno zniszczony, ma kilka dużych wyrw, na których łatwo można popełnić błąd. Końcówka niebieskiego jest jednak zdecydowanie szybsza. Który tor wybrać? Hanka (tor czerwony) wyraźnie prowadzi na stromym odcinku, wydaje się, że nic nie odbierze jej zwycięstwa, jednak na ostatnich bramkach Ola stawia wszystko na jedną kartę i wpada do mety szybsza o zaledwie 0,02 setne sekundy! W tej kategorii mieliśmy tylko dwie zawodniczki, nie mogło być zatem lepszego rezultatu.

Juniorki

W kategorii juniorek bardzo liczymy na Katarzynę Bachulską oraz Katarzynę Jankowską – dwie najlepsze polskie  zawodniczki w przekroju całego sezonu. Po rozegraniu finałów juniorek młodszych warunki na trasie są dramatycznie złe – mnóstwo kamieni, które można zbierać całymi wiadrami. Kamieni jest tyle, że starczyłoby ich zapewne na wykonanie podmurówki domu jednorodzinnego. Przed startem kwalifikacji trener Michał Sitarz zwraca się do jury zawodów, aby ze względu na fatalne warunki (kamienie, kamienie, skały, kamienie) zakończyć zawody na dwóch przejazdach kwalifikacyjnych. Warunki jakie są, widać – lepiej już nie będzie, gorzej też zapewne nie, przecież śniegu już wiele na stoku nie zostało. A zatem przed zawodami chcemy wiedzieć, czy będą finały czy też nie – chcemy wiedzieć, czy mamy jechać dwa przejazdy na 100%, czy też z pewną rezerwą kwalifikować się do finałów – przecież wiedząc, że zawody zakończą się po dwóch przejazdach zawodnik jedzie na „maxa”! Nie chcemy, aby jury podejmowało decyzję dopiero po kwalifikacjach, mając wgląd w wyniki – przecież może wówczas dojść do sytuacji kontrowersyjnych… Jury oznajmia, że finały odbędą się. Katzrayna Bachulska po kwalifikacjach zajmuje 2 miejsce, Katarzyna Jankowska jest 4, do miejsca 3 traci zaledwie 0,02 s. Jury przerywa zawody, pomimo, że wszyscy trenerzy chcą rozegrania finałów (raptem 3 rundy w formacje „single run”). Napiszmy tylko tyle, że nasi  zawodnicy są mocno rozgoryczeni taką sytuacją, której przecież łatwo można było uniknąć.

Juniorzy

W kategorii juniorów trzech naszych zawodników plasuje się w pierwszej „5”. Zwycięża Oskar Kwiatkowski, Michał Nowaczyk jest 3, a Michał Jakubowski kończy rywalizację na pozycji 5. Warto napisać, że ci trzej zawodnicy uczęszczają do II klasy liceum w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.    

Aleksandra Michalik, Michał Jakubowski oraz Katarzyna Jankowska to zawodnicy, którzy z powodzeniem uprawiali narciarstwo alpejskie jednak zdecydowali się zamienić dwie deski na jedną i odnoszą coraz większe sukcesy w snowboardzie. Mamy nadzieję, że niebawem do naszej grupy dołączą kolejne osoby, które chciałyby zdobywać medale właśnie na snowboardzie ;-)  

04.03.2014 PSL – slalom gigant

Niestety trasa zawodów nie spełnia wymagań do rozegrania PGS – slalomu giganta równoległego. Pozostaje jedynie opcja rozegrania klasycznego, pojedynczego slalomu giganta. Początek jest bardzo płaski, kilka bramek na stromym odcinku i zupełnie płaska sekcja końcowa. Zmienne warunki – śnieg twardy i miękki sprawia sporo kłopotów nawet najlepszym zawodnikom.

Juniorki Młodsze.

Hanka Gąsienica-Mikołajczyk zalicza równy i bezbłędny przejazd i uzyskuje zdecydowanie najlepszy czas. Druga faworytka do medalu – Aleksandra Michalik – pomimo bardzo dobrej jazdy zalicza upadek na płaskim odcinku i musi pożegnać się z nadziejami na medal. Kończy zawody na 10 miejscu.

Juniorki: Katzrayna Bachulska jedzie bezbłędnie, idealną linią, wydaje się że zdeklasuje rywalki. Niestety – na ostatniej bramce przed metą Kaśka traci równowagę w miękkim śniegu i wpada w siatki. Katarzyna Jankowska ma trzeci czas, do miejsca drugiego traci zaledwie 0,08 s.

Juniorzy:.

Oskar Kwiatkowski pomimo znacznego błędu wygrywa przejazd, drugi faworyt do medalu – Michał Nowaczyk – niestety wypada z trasy prosto w stromą skarpę, deska uderza w skały, w ślizgu powstaje dziura wielkości smartphone’a. W sumie dobrze się stało, przynajmniej wszyscy mogą wreszcie zobaczyć jak deska alpejska wygląda w środku, z czego jest zbudowana, jakich materiałów użyto. Taka mała sekcja snowboardowych zwłok, wartych ponad 3000 zł przed zawodami. Widać wartość rynkowa sprzętu snowboardowego może spaść niemal do zera w ciągu sekundy. Michał jest zdruzgotany. Michał Jakubowski jest na pozycji 4.

Warunki na trasie pogarszają się z każdą minutą – trasa jest już bardzo miękka, kamienie wydają się wychodzić spod śniegu całymi gromadami, niczym krokusy na polanie Chochołowskiej wczesną wiosną. Nie ma trenera ani zawodnika, który chciałby kontynuowania zawodów, nie widać amatorów jazdy po skałach, nawet wśród freestyle’owców przywykłych do jazdy po rurkach, poręczach, schodach, krawężnikach…. Zawody zostają zakończone po jednym przejeździe. Eksplozja radości, uczucie ulgi. Zbieramy sprzęt, zawodnicy zjeżdżają na dół wyciągiem…

05.03.2014 – SBX  - snowboard cross

Ostatniego dnia OOM rozegrano snowboard cross – chyba najbardziej widowiskową konkurencję snowboardową. To zdecydowanie najjaśniejszy punkt całej Olimpiady – budowniczy toru, Władysław Ligocki (były trener kadry olimpijskiej HP), wykonał świetną robotę, wykonał mianowicie coś z niczego. Na trasie powstały bandy, rollery, skocznie, tor jest długi i bezpieczny, zawodnicy mają dużą przyjemność z rywalizacji.

 Na starcie stają specjaliści od konkurencji alpejskich oraz freestyle’owych, zapowiada się pasjonująca walka. Wzorem zawodów SBX w Soczi, zrezygnowano z kwalifikacji i zawodników rozstawiono według rankingu z Pucharu Polski. Zamiast pojedynczych przejazdów kwalifikacyjnych w pierwszej fazie rywalizacji zawodnicy od razu jadą trójkami i tak wyłoniona zostaje finałowa „16”. Dla nas decyzja jest niekorzystna, ale z pewnością słuszna – pozwoliła na bardzo sprawne rozegranie zawodów.   

Jedyną nasza reprezentantką w SBX jest Aleksandra Michalik, która pomimo niekorzystnego rozstawienia (bramkę startową wybiera jako ostatnia) wygrywa każdy kolejny wyścig  z ogromną przewagą. W Wielkim Finale Ola toczy pasjonujący pojedynek z Agatą Błażewską i Anną Lalik, minimalnie ustępuje rywalkom i zdobywa brązowy medal. W kategorii juniorów brązowy medal zdobwa największy faworyt, absolwent SMS Zakopane Pascal Morys.

Klub AZS Zakopane zajął 4 miejsce w klasyfikacji klubowej.

Wielkie gratulacje dla wszystkich zawodników!  

Slalom równoległy - PSL

 Juniorki młodsze

1. Aleksandra Michalik (AZS/SMS Zakopane)

2. Hanna Gąsienica Mikołajczyk (AZS/SMS Zakopane)

Juniorki

2. Katarzyna Bachulska (AZS/SMS Zakopane)

4. Katarzyna Jankowska (AZS/SMS Zakopane)

Juniorzy.

1. Oskar Kwiatkowski (AZS/SMS Zakopane)

3. Michał Nowaczyk (AZS/SMS Zakopane)

5. Michał Jakubowski (AZS/SMS Zakopane)

Slalom gigant - GS

Juniorki Młodsze

1. Hanna Gąsienica Mikołajczyk (AZS/SMS Zakopane)

 Juniorki

3. Katarzyna Jankowska (AZS/SMS Zakopane)

 Juniorzy

1. Oskar Kwiatkowski (AZS/SMS Zakopane)

4. Michał Jakubowski (AZS/SMS Zakopane)

Pełne wyniki OOM 2014

Galeria zdjęć

 

Tekst i foto: Michał Sitarz

www.snowplanet.pl

SBX OOM 2014